Logos

3η Σύμπραξη Ανταλλαγής Μεταξύ Σχολείων

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 01/09/2020-31/08/2022

Στην προσπάθειά του ν’ αναπτύξει και να κάνει διάχυση καινοτόμων πρακτικών, καθώς και να ενισχύσει τη συνεργασία, τη μάθηση μεταξύ ομοτίμων και την ανταλλαγή εμπειριών στους τομείς της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας, το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου Πανεπιστημίου Κρήτης συμμετέχει ως εταίρος στην προαναφερθείσα σύμπραξη. Το συντονισμό του σχεδίου έχει αναλάβει το σχολείο Grubbeskolan της Σουηδίας ενώ συμμετέχουν κι άλλα τέσσερα (04) σχολεία παραθαλάσσιων χωρών, συγκεκριμένα, τα σχολεία Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi της Τουρκίας, III. gimnazija, Split της Κροατίας, Agrupamento de Escolas de Aveiro της Πορτογαλίας και Hörðuvallaskóli της Ισλανδίας.

Οι θεματικές που εξετάζονται στο σχέδιο είναι η κλιματική αλλαγή και η υπερθέρμανση του πλανήτη, οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και το φαινόμενο του θερμοκηπίου, οι θαλάσσιες προστατευόμενες περιοχέςσε αντιπαραβολή με τον παράκτιο και θαλάσσιο τουρισμό, ηεπίτευξη  της βιωσιμότητας με στόχο τηνπροστασία ωκεανών και θαλασσών, η ασφάλεια στη ναυτιλία και η πρόληψη της ρύπανσης. Αυτές θα εξεταστούν στις έξι (06) εκπαιδευτικές ανταλλαγές στις οποίες θα συμμετάσχουν 115 μαθητές και 65 εκπαιδευτικοί και οι οποίες αποτελούν το επίκεντρο του σχεδίου.

Το πρόγραμμα ακολουθεί την «οδηγία πλαίσιο για τη θαλάσσια στρατηγική» της Ε.Ε., καθώς το υγρό στοιχείο που καλύπτει το 72% της Γης έχει πρωταρχική σημασία στην ευημερία μας, αλλά απειλείται από την υπερεκμετάλλευση και τη ρύπανση που αναπόφευκτα οδηγούν στην κλιματική επιβάρυνση.

Μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος οι μαθητές θα ενισχύσουν τις ψηφιακές ικανότητές τους συμμετέχοντας σε εκπαιδευτικά σεμινάρια, θεματικά εργαστήρια, βιωματικές ασκήσεις δραματοποίησης, υπαίθριες δραστηριότητες, μελέτες πεδίου, παρουσιάσεις, χρησιμοποιώντας το εργαλείο Selfie και την πλατφόρμα Europass και μαθαίνοντας από τους ομοτίμους. Απώτερος στόχος είναι να γίνουν ευαισθητοποιημένοι Ευρωπαίοι πολίτες πάνω στα θέματα της ρύπανσης και της υπερεκμετάλλευσης του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

Τα τελικά αποτελέσματα του σχεδίου θα είναι η παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού όπως το Υβριδικό Βιβλίο επαυξημένης πραγματικότητας με τον τίτλο "SAVEOURWATERS! SAVEOURPLANET!" και ένα δωρεάν μήνυμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των πολιτών με τον τίτλο "TOWARDSTHELIMITLESSBLUE".

Βίντεο διάχυσης του προγράμματος στην Αγγλική Γλώσσα

Υποκατηγορίες