Α' ΤΑΞΗ

Ερευνητική Εργασία 1

Παίζουμε ?.. επικοινωνία; (υπεύθυνη: Βογιατζή Ειρήνη)

Καλλιεργούμε: την επικοινωνία ? λεκτική και γλώσσα του σώματος τη συνεργασία την ενεργητική ακρόαση-προφορική έκφραση εκφραστική ανάγνωση τη φαντασία-δημιουργική σκέψη

την ενσυναίσθηση τη δημιουργική επίλυση προβλημάτων

Ερευνητική Εργασία 2

«Είμαστε στον αέρα! Ραδιοφωνικός σταθμός Πειραματικού Λυκείου Ρεθύμνου»

Γενικός σκοπός της ερευνητικής εργασίας θα είναι να γνωρίσουν οι μαθητές το ραδιόφωνο και ειδικότερα το web radio, ως μέσο ενημέρωσης, επικοινωνίας και ψυχαγωγίας.

Πιο συγκεκριμένα θα μελετήσουμε την ιστορία του ,

Θα διερευνήσουμε ποια είναι η οργάνωση και ο εξοπλισμός ενός ραδιοφωνικού σταθμού-στούντιο και ποια επαγγέλματα συναντάμε σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό.

Θα φτιάξουμε τις δικές μας ραδιοφωνικές εκπομπές, οι οποίες θα μεταδίδονται μέσω του European School Radio .

Τέλος, θα στήσουμε (οργανώσουμε) το δικό μας web radio (διαδικτυακό ραδιόφωνο).

Ερευνητική Εργασία 3

Οργάνωση Σχολικής Βιβλιοθήκης (υπεύθυνη: Πετρουγάκη Δέσποινα)

Προσέγγιση της Βιβλιοθηκονομίας και της επιστήμης της Πληροφόρησης (ΒΕΠ)

?              Οργάνωση Σχολικής βιβλιοθήκης με δεκαδικό σύστημα ταξινόμησης

?              Παρουσίαση και γνωριμία με την επιστήμη της Βιβλιοθηκονομίας

?              Παρουσίαση συστημάτων ταξινόμησης υλικού

?              Η συμβολή τους στην οργάνωση ποικίλου υλικού βιβλιοθηκών ? αρχείων

?              Επισκέψεις σε χώρους εφαρμογής των συστημάτων αυτών (ΓΑΚ, Βιβλιοθήκη του Παν/μίου Κρήτης, Δημοτική Βιβλιοθήκη Ρεθύμνου κ.ά.)

?              Οργάνωση και ταξινόμηση του υλικού της Βιβλιοθήκης του Π. Π. Λυκείου Ρεθύμνου

Ερευνητική Εργασία 4

"Διατροφή, Κουλτούρα και Υγεία" (υπεύθυνη:Πολάκη Μαρία)

Στο πλαίσιο εκπόνησης της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας, θα εξεταστούν από τους μαθητές βασικές πτυχές της ελληνικής και γενικότερα της μεσογειακής διατροφής, με στόχο να ευαισθητοποιηθούν πάνω στο θέμα αυτό, να επανεξετάσουν τις διατροφικές τους συνήθειες, να αντιμετωπίζουν κριτικά τα διαφημιζόμενα διατροφικά είδη και να συνειδητοποιήσουν την αξία της παραδοσιακής μεσογειακής διατροφής, με ιδιαίτερη έμφαση στα κρητικά παραδοσιακά εδέσματα. Ενδεικτικά υποθέματα που θα τεθούν υπό διερεύνηση:

- η διατροφή στην αρχαία Ελλάδα :  - μεσογειακή διατροφή -- η πυραμίδα της διατροφής και οι ομάδες τροφίμων--παιδική /εφηβική παχυσαρκία--νευρική ανορεξία

- παραδοσιακές κρητικά "πιάτα"

Ερευνητική Εργασία

Mαθηματικά και καθημερινότητα (υπεύθυνος: Χήτος Γ.)

Αυτό το θέμα θα βοηθήσει τους μαθητές να καταλάβουν την αξία των Μαθηματικών στην καθημερινή ζωή μας.

Α. Οι μαθητές θα καταγράψουν κάθε μέρα για ένα μήνα καθημερινές ενέργειες που χρησιμοποιούν μαθηματικά.

Συνταγές και αναλογίες Ψωνια : εκπτώσεις ? ποσοστά

Τα μαθηματικά και η μουσική Χρυσή τομη (μαθηματικά και τεχνη ? αρχιτεκτονική - γεωμετρία)

Πιθανότητες και τυχερά παιχνίδια Πράξεις και αριθμοι

Ιατρική και κωνικες τομες ? στατιστικη

Δ. Αξιολόγηση της χρήσης των μαθηματικών στη καθημερινότητα.

Απόψεις μαθητών για τα μαθηματικά

Β' ΤΑΞΗ

Ερευνητική Εργασία 1

«Πειραματική» σχολική εφημερίδα (υπεύθυνος:Παπαδάκης Εμμ.)

Γενικός σκοπός της ερευνητικής εργασίας θα είναι να γνωρίσουν οι μαθητές πως λειτουργεί μία εφημερίδα και τι ενέργειες γίνονται προκειμένου να εκδοθεί ένα φύλλο. Θα μελετήσουμε την ιστορία της εφημερίδας και το ιστορικό της αποτύπωμά, καθώς και την επίδραση που είχε η παρουσία της σε διάφορες ιστορικές περιόδους.Θα διερευνήσουμε ποια είναι η οργάνωση σε μία εφημερίδα και ποια επαγγέλματα ? ρόλους συναντάμε εκεί.Θα δημιουργήσουμε στην ιστοσελίδα ανάρτησης σχολικών περιοδικών και εφημερίδων schoolpress.sch.gr, την δική μας σχολική εφημερίδα, ένα τεύχος με δική μας θεματολογία, στηριγμένη στα δικά μας ενδιαφέροντα.

Ερευνητική Εργασία 2

Ενέργεια, έρωτας και ιατρική δια μέσου των αιώνων (υπεύθυνος: Κασωτάκης Χ.)
Πως ξεκίνησε η έννοια της ενέργειας, πως ο έρωτας στην αρχαία Ελλάδα ποια η σχέση τους με την ιατρική μέχρι τον μεσαίωνα. Διασύνδεσεις: ενέργεια-?ατρική. ενέργεια -βιολογία, ενέργεια- φυσική, έρωτας - βιολογία, έρωτας--?στορία, έρωτας- ποίηση, έρωτας -θρησκεία

Ερευνητική Εργασία 3

Υπέροχοι άνθρωποι! Μαθηματικοί που άλλαξαν για πάντα τα μαθηματικά (υπεύθυνη: Φασατάκη Β.)

Κατά τη διάρκεια αυτής της ερευνητικής εργασίας οι μαθητές θα έρθουν σε επαφή με διάσημους μαθηματικούς των οποίων το πάθος  για την επιστήμη τους και τις εφαρμογές της έδωσε άλλη πνοή στα μαθηματικά , αλλά και στην επίλυση σύγχρονων προβλημάτων.

θα γίνει μια παρουσίαση για βασικές γνώσεις που μετέδωσαν στην ανθρωπότητα, αλλά και μια προσέγγιση στο χαρακτήρα καθενός- αναγνώριση της συμβολής μαθηματικών όπως οι Descartes (Καρτέσιος), Euler ,Nash κλπ  στην ανάπτυξη της μαθηματικής επιστήμης αλλά και του σύγχρονου δυτικού κόσμου όπως εμείς τον ξέρουμε σήμερα.

Ερευνητική Εργασία 4

Μαθηματικά παράδοξα και μαθηματικά παιχνίδια

Τα μαθηματικά παράδοξα, πέρα από τη διασκεδαστική τους φύση, αποτελούν κι ένα σημαντικό παράγοντα κατανοήσεως διαφόρων μαθηματικών εννοιών και μαθηματικών προτάσεων. Τα μαθηματικά παιχνίδια και τα παιχνίδια της λογικής αποτελούν μια ευχάριστη ενασχόληση η οποία οδηγεί τη σκέψη στα μονοπάτια της μαθηματικής λογικής.