Η χρονιά που διανύσαμε δοκίμασε τις αντοχές του πλανήτη μας και ανέδειξε ότι η κλιματική αλλαγή, αλλά και η εξάπλωση της πανδημίας οφείλεται ιδιαίτερα στη καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος. Για το λόγο αυτό αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το Α1 τμήμα της Α’ Λυκείου με το συγκεκριμένο θέμα και παρά τις ιδιαίτερες συνθήκες τηλε-μαθημάτων καταφέραμε τα παρακάτω:

Τοποθέτηση κάδου ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών στο σχολείο μας από τον δήμο (Δεκ. 2020)

Διαδικτυακή συνάντηση με την κ. Παπαδογιάννη Κ. υπεύθυνη του ΚΠΕ Βάμου για ενημέρωση & συζήτηση με τους μαθητές  (9 Φεβ.2021).

Συμμετοχή στο Μαθητικό Πανελλήνιο διαγωνισμό: «Το κλίμα αλλάζει …αλλάζω ζωή» του Υπουργείου Περιβάλλοντος & Ενέργειας με υποβολή ηλεκτρονικού Παιχνιδιού: Ο εκατομμυριούχος και η κλιματική αλλαγή (1 Μαρτίου 2021).

Παρουσίαση του προγράμματος μας στη Παγκόσμια Ημέρα Δράσης για το Κλίμα που διοργάνωσε το ΚΠΕ Βάμου (19 Μαρτίου 2021).

Η Ομάδα καθηγητών:

Καρινιωτάκη Μ, Χόμπη Αμ. Κωβαίος Ηλ.