Επιμόρφωση στην πλατφόρμα e-portofolio και άλλες δράσεις
dimas ERASMUS2

Στα πλαίσια του προγράμματος DIMAS (Digital Marketing in upper secondary education), στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη, 19 με 21 Φεβρουαρίου 2020 ταχύρρυθμη επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα την εκπαίδευση όλων των εταίρων στη χρήση της πρωτοποριακής πλατφόρμας e-portofolio που έχει αναπτύξει η συντονίστρια του προγράμματος mydocumenta (http://www.mydocumenta.com/). Η επιμόρφωση έγινε από την κ. Cristina Cazanova (εκ των διοργανωτών) η οποία παρουσίασε την εκπαιδευτική πλατφόρμα που έχουν αναπτύξει, ως εργαλείο για την εισαγωγή και προώθηση καινοτόμων μεθοδολογιών μάθησης, την δυνατότητα στην παροχή εξατομικευμένης μάθησης, την φιλοσοφία της διά βίου και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που πρεσβεύει καθώς και τις αυξημένες δυνατότητες στο κομμάτι της αξιολόγησης, της συνεργασίας αλλά και στην αξιοποίηση της στην αγορά εργασίας. Παράλληλα, ο κ. Γιώργος Παπαγεωργίου, εκπρόσωπος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου της Κύπρου, εγγυήθηκε την δημιουργία ενός βασικού προτεινόμενου προγράμματος σπουδών, το οποίο θα γίνει σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων σχολείων. Στην σεμινάριο ήταν παρόντες εκπρόσωποι όλων των φορέων και πιο συγκεκριμένα:
Περιφερειακή Εκπαίδευση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης: Σταυρακάκης Μάνος, Ανδρεαδάκη Βάλια
2ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου: Σταυράκη Έλενα
Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πανεπιστημίου Κρήτης Ρεθύμνου: Παπαδάκης Μανόλης