Οι μαθητές του Α2 του σχολέιου μας, είχαν την ευκαιρία σήμερα να συμμετάσχουν σε μία τηλε-συνάντηση γνωριμίας με τους μαθητές του τομέα Πληροφορικής του ισπανικού σχολείου I.E.S. Dos Mares, στα πλαίσια της συνεργασίας που έχουν αναπτυξει τα δύο σχολεία με το πρόγραμμα Erasmus+  DIMAS - " Το Ψηφιακό Μάρκετινγκ στη Δευτεροβλαθμια Εκπάιδευση" , ένα έργο που στοχεύει να αναπτύξει ένα πιλοτικό πρόγραμμα σπουδών για το Ψηφιακό Μάρκετινγκ,να το εφαρμοσει δοκιμαστικά και να προσπαθήσει να το ενσωματώσει στα εθνικά προγράμματα σπουδών κάθε χώρας.

Η συναντήση αυτή, είχε αναβληθεί αρκετές φορές, λόγω του γεγονότος ότι το σχολείο μας ήταν κλειστό λόγω της πανδημίας του covid-19, αλλά τελικά καταφέραμε και την υλοποιήσαμε τη Δευτέρα, 19-4-2021!

DIMAS-online-meeting-Dos-Mares-y-Piramatiko-presentacion-1024x442

Ξεκινήσαμε τη διαδικτυακή μας συνάντηση με ένα χαιρετισμό και μια γενική παρουσίαση του προγράμματος από την Mirjam Hillenius, project manager της MyDocumenta, μιας εταιρείας της Βαρκελώνης που παρέχει την τεχνολογία της και συντονίζει την εκπόνηση του έργου αυτού,μαζί με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Στη συνέχεια, μαθητές και από τα δύο σχολεία έλαβαν το λόγο, συστήθηκαν και παρουσίασαν το σχολείο τους και τον τόπο τους, ενώ σχολίασαν και την εμπειρία τους με το πρόγραμμα DIMAS.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε το πιο ευχάριστο τμήμα της τηλε-συνάντησης. Οι μαθητές των δύο ισχολείων διαγωνίστηκαν μέσω ενός διαδραστικού παιγνιδιού kahoot 24 ερωτήσεων, που είχαν προετοιμάσει οι καθηγητές τους, Γκονζάλο Φερνάντεζ και Μανόλης Παπαδάκης, σχετικά με την τοπική κουλτούρα της κάθε περιοχής (Μούρθια Ισπανίας και Κρήτης). Οι μαθητές κάθε σχολείου είχαν μελετήσει πληροφορίες σχετικά με τον τόπο, τον πολιτισμό, τα μνημεία και την ιστορία του τόπου του άλλου σχολείου, για να γνωρίσουν καλύτερα τον πολιτισμό και την κουλτούρα τους και ανέδειξαν τις γνώσεις τους με τον παιγνιώδη και διασκεδαστικό αυτό τρόπο!

175312248 476631323396718 590307048587093244 n

Η συνάντηση αυτή μας τόνωσε ψυχολογικά και μας έδωσε δύναμη και όρεξη να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στο πρόγραμμα DIMAS